Na co si dát pozor při změně stravy?

S novým rokem přichází často předsevzetí a jedno z nejčastějších je „Musím zhubnout“. Když se začne mluvit o hubnutí, tak nám naskočí pojmy jako dieta nebo běhání. Ošetřit je potřeba obě části, jak stranu příjmu energie, tak energetického výdeje.

Nechci se pouštět do zázračných doporučení co jíst a co ne, to je pro každého individuální a pro nastavení správné diety Vám doporučuji navštívit výživového poradce. Jestli to s omezením kil myslíte vážně, pak musíte změnit svoje stravování natrvalo.


Na změnu stravy zareagují i Vaše střeva, abyste předešli průjmu či zácpě, je potřeba doplnit dietu o vhodná probiotika.


Střevní mikroflóra se mění i se skladbou a kvalitou naší stravy a s celkovou životosprávou. Kromě stravy má na střevní mikroflóru vliv například i délka spánku, stres a aktivní pohyb. Každý máme určitě vlastní zkušenost ze zahraniční dovolené, kde naše střeva reagovala na změnu stravy. Chovatelé psů si určitě všimli, že když přechází např. z vařené stravy na granule nebo mění druh granulí, je to doprovázeno průjmy neboli změnou střevní mikroflóry.
Střevní mikroflóra se nám tvoří již od samého narození a její základ si odnášíme z těla své matky. Stejně jako otisk prstu nebo DNA,
má každý z nás unikátní složení střevního mikrobiomu. Věda dosud nerozluštila například přesné složení medu ani půdy, nedokázala určit ani přesné složení střevní mikroflóry.Na změnu stravy zareaguje i střevní mikrobiom

Správné složení střevního mikroflóry:

  • zajišťuje tělu správnou výživu buněk a staví zdravé tělo
  • zamezuje propustnosti střev (vysoká střevní propustnost je příčinou alergických reakcí, potravinových intolerancí, ale i kožních problémů jako je třeba lupénka)

Vypůjčím si citát z knihy Zdravá střeva od autorů Justina Sonnenburga a Erici Sonnenburgové:

„Mikroorganismy v našem střevě zásadně ovlivňují to, zda jsme nemocní, nebo zdraví, štíhlí, nebo obézní, dobře naladění, nebo náladoví. Vinou změny našeho jídelníčku, nadužívání antibiotik, všudypřítomné dezinfekce a vůbec omezeného přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů však stojí naše mikrobiota na prahu vyhynutí. To může být hlavní důvod, proč naše tělo mnohdy nefunguje, jak má.“

 

A jaká jsou nejvhodnější probiotika?

Vyzkoušel jsem všemožná lékárenská probiotika, ale pomohla mi od průjmů jen ve chvíli, kdy jsem je užíval a po vysazení se po nějaké době situace vrátila zpět.

Nakonec jsem se na doporučení dostal k probiotikům založených na probiotické kultuře Bacillus subtilis, což je půdní bakterie, která nezůstává v těle natrvalo a neosidluje tedy vaší unikátní mikroflóru, ale odstraňuje patogenní mikroflóru a podporuje tu prospěšnou. Zdá se to trochu pohádkové, ale funguje to tak že patogenní mikroflóra je kyselé povahy a Bacillus subtilis produkuje ve střevech krom jiného oxidanty, které patogenní mikroorganismy ničí.

Bacillus subtilis produkuje rozličné biologicky aktivní látky, vitamíny a dokonce i hormony, vitamíny B1, B6, B2, D a různé proteinové komplexy – např. interferon alfa, které absorbují mykotoxiny, patogenní mikrobiální dioxiny a radionuklidy a revitalizují celé tělo.

Na trhu existuje několik výrobků, které Bacillus subtilis obsahují, mě se nejlépe osvědčil Stelkor a to nejen svými silnými, rychlými a dlouhodobými účinky, ale i výhodnou cenou. Má navíc jako základ extrakt z klíčků špaldy a ještě jeden druh bakterie Bacillus – Bacillus licheniformis.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *